Како да го подобрите вашето Инстаграм SEO

Светскиот тренд на инфлуенсерите за нивните слики и видеа да излегуваат меѓу првите во search барот, е да се креира сопствен Alternative Text

Инстаграм Аlt-text е нова функција што ви овозможува да напишете сопствен алтернативен текст за да можете да додадете и да добиете побогат опис на вашите фотографии.

И додека одликата главно беше дизајнирана за корисници на Инстаграм кои имаат оштетен вид, таа може да се користи и за SEO оптимизација.

Во моментот, Instagram создава автоматски алтернативен текст за да можете да слушате описи на фотографии преку вашиот читач на екран.

Функцијата користи технологија за препознавање предмети на фотографијата за да генерира опис на фотографии за читачи на екран за да можете да слушнете список на ставки што може да ги содржат фотографиите додека ја прелистувате апликацијата.

Но, исто така, можете да креирате прилагоден алтернативен текст кога поставувате фотографија за да создадете појасен опис за што станува збор за вашата објава! Еве како да го направите тоа:

Новата SEO оптимизација на instagram дозволува побрзо и поефикасно вашите нови фотографии да се искачат најгоре на search барот.

претходниот член,Стил на денот 22.09
Следната статијаBloggers and Vloggers инфлуенсери

ПОВРЗАНИ ПОСТОВИ

Модно патување со „VOYAGE“ на Стефанија Насеска

Откако премиерно ја прикажа во рамки на дваесет и второто издание на Моден Викенд Скопје, познатата македонска дизајнерка ја пресели новата колекција...

FALL ESSENTIALS / MY MUST HAVES!

Девојката со огнена коса ни ги претставува есенските трендови и MUST HAVE модни парчиња според неа. Мора да напоменеме дека нејзиниот стил...

Стил на денот 17.10

Денес ви ја претставуваме инфлуенсерката Нина. Нејзините колоритни аутфити, со интересни принтови и јаки бои не освоија. На оваа фотограгија таа дури...

СЛЕДЕТЕ НЕ

5,783FansLike
1,260FollowersFollow
Love Cats

НАЈПОПУЛАРНИ ПОСТОВИ

Интервју со Marta Devilish

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?1. Во се сакам спонтаност. На предходниот fashion weekend бев ‘тазе’ тетовирана, истиот тој ден,...

Заштитна маска од природно цвеќе

Маските освен својата примарна цел да не заштитат од вирусот, полека станаа must have парче во светот на модата. Познатите светски и...

Најдобри пропсови за фотографирање чевли

Има мал милион начини како да се пофалите со фотографија од нови чевли на социјалните медиуми, но доколку сакате тоа да изгледа...

Интервју со млади бизнисмени – Филип Ангеловски DELTA MKS

Кои се твоите дневни рутини?Обично денот ми започнува со утринско кафе. Првото го пијам со колегите на работа додека спремаме план...

Интервју со инфлуенсерката Дилек Асаноска

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?Во поглед на модни комбинации најчесто носам мои дизајни кои сум ги изработила специјално за...