5 причини зошто моделите се најпопуларните инфлуенсери на Инстаграм


1 од 9 од светската популација сега е на Инстаграм, со над 800 милиони активни корисници секој месец. Непотребно е да се каже, тоа е една од најмоќните платформи за брендовите да стигнат до нивната целна публика. Самите брендови го градат најголемиот дел од својот идентитет на платформата, бидејќи нивната содржина на Инстаграм ќе влијае на купувањето на нивниот производ или услуга, особено меѓу милениумските загради. Луѓето под 25 години поминуваат во просек 32 минути дневно на социјалната платформа! Големите брендови можат да се пофалат со публика поголема од целото население на некои земји, како Луј Витон и Гучи ( со 23 милиони следбеници), Најк (77 милиони следбеници) или Викторија Сикрет (59 милиони следбеници).

  1. Моделите се втора категорија на најследени профили на Инстаграм
    по музички уметници и затоа се најангажирани во модната заедница. Тие се пронаоѓаат во неколкѕ категории: трендсетери, висока мода, животен стил, откриваат каде се најжешките локации за дружење и се многу ангажирани поради тоа.
  2. Моделите го користат Инстаграм како модерна презентација на нивното портфолио
    Современиот модел знае дека Инстаграм може успешно да ја зајакне нивната кариера веднаш, привлекувајќи го вниманието на големите модни брендови и кастинг директори. Инстаграм засекогаш го смени моделингот, но исто така и како самите модели и приоѓаат на апликацијата. Пред да бидат резервирани за снимање, кастинг директорите прво ќе го погледнат нивниот Инстаграм, понекогаш дури и пред нивното портфолио. Нивниот Инстаграм е, значи, претстава за нивната професионална кариера и како тие се прикажуваат себеси како свој бренд.

    3. Моделите фотографираат интересен контент постојано
Во просек, моделот креира содржини над 2.500 пати годишно за разни работни места,  сега тоа се сериозни вештини за создавање содржина! Тие работат со врвните фотографи, стилисти и индустриски професионалци во индустријата, а во последно време и ги споделувват своите стручни совети за нивната исхрана. Ако моделите не се на снимање со познат фотограф, кој ја доловува нивната следна кампања за билборди, тогаш тие произведуваат свои содржини за нивниот фид на Инстаграм, кои постојано мора да ги ажурираат. Затоа, тие знаат да позираат и да направат нешто да изгледа добро веднаш.

4. Патуваат и работат на локации кои не се достапни за обичните луѓе
Како последователен дел од работата исто така, е вклучено и патување. Ова им овозможува на моделите создавање содржина на најневеројатните светски локации на кои може да се забележат Инстаграм. Замислете содржината на вашата следна кампања да се креира во најубавите места во светот, со најдобри тимови, а се што треба вие е да испозирате добро и потоа да споделите.

5. Од модните писти до оф дути комбинации
Нивниот стил кога не се на должност, доби и свое име: “models off-duty”.
За време на Модната недела пролет / лето 2018, над 143 милиони луѓе се осврнаа кон Инстаграм само за да ги откријат, споделат и дискутираат за најновите трендови во текот на месецот на модата. Со моделите кои го обезбедуваат фокусот во првите редови за споделување на меѓународен извор на инспирација на модната писта и надвор и од неа, „Инстаграм е омилената нова алатка на модата“, бидејќи моделите сега можат да споделат непречено, уникатно искуство што е во центарот на инспирација за модната заедница на Инстаграм, особено со одлики како што се Instagram Stories.

ПОВРЗАНИ ПОСТОВИ

Модно патување со „VOYAGE“ на Стефанија Насеска

Откако премиерно ја прикажа во рамки на дваесет и второто издание на Моден Викенд Скопје, познатата македонска дизајнерка ја пресели новата колекција...

FALL ESSENTIALS / MY MUST HAVES!

Девојката со огнена коса ни ги претставува есенските трендови и MUST HAVE модни парчиња според неа. Мора да напоменеме дека нејзиниот стил...

Стил на денот 17.10

Денес ви ја претставуваме инфлуенсерката Нина. Нејзините колоритни аутфити, со интересни принтови и јаки бои не освоија. На оваа фотограгија таа дури...

СЛЕДЕТЕ НЕ

5,783FansLike
1,260FollowersFollow
Love Cats

НАЈПОПУЛАРНИ ПОСТОВИ

Заштитна маска од природно цвеќе

Маските освен својата примарна цел да не заштитат од вирусот, полека станаа must have парче во светот на модата. Познатите светски и...

Интервју со Marta Devilish

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?1. Во се сакам спонтаност. На предходниот fashion weekend бев ‘тазе’ тетовирана, истиот тој ден,...

Најдобри пропсови за фотографирање чевли

Има мал милион начини како да се пофалите со фотографија од нови чевли на социјалните медиуми, но доколку сакате тоа да изгледа...

Интервју со инфлуенсерката Дилек Асаноска

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?Во поглед на модни комбинации најчесто носам мои дизајни кои сум ги изработила специјално за...

Интервју со млади бизнисмени – Филип Ангеловски DELTA MKS

Кои се твоите дневни рутини?Обично денот ми започнува со утринско кафе. Првото го пијам со колегите на работа додека спремаме план...