Интервју со моделот Младен Филиповски

  1. Кој е Младен?
    Се викам Младен, имам 26 години и сум од Куманово. Долги години се занимавав професионално со моделинг во една од најдобрите модни агенции во Македонија. Сега на свои 26 години модата и фотографирањето ги гледам како хоби.

2. Што мислиш за модата во Македонија?
Свесни сме дека модниот свет во Македонија е на многу незавидно ниво за разлика од светот и Балканот, почнувајќи од слабо организираните евенти, како и незаинтересираноста на македонскиот народ за ваков тип на случувања.

3. Како тип на модни фотографии ти е најинтересно да работиш?
Јас како фриленсер и дечко кој ја почитува уличната мода, често позирам пред објективот на фотографката и воедно моја многу блиска пријателка Стефани Христов, позната под псевдонимот PS visual art. Заедно ги истражуваме најдобрите места за правење “street fashion (улична мода)” фотографии.

4. Што мислиш кој е најпопулатен моден стил?
Јас лично сметам дека моментално најпопуларен уличен стил на облекување кој се применува во светот, а и кај нас моделите е оној таканаречен латино-хип хоп фазон, кој го практикуваат познатите латино американски и американски музички ѕвезди.

Photos: PS visual art

ПОВРЗАНИ ПОСТОВИ

Модно патување со „VOYAGE“ на Стефанија Насеска

Откако премиерно ја прикажа во рамки на дваесет и второто издание на Моден Викенд Скопје, познатата македонска дизајнерка ја пресели новата колекција...

FALL ESSENTIALS / MY MUST HAVES!

Девојката со огнена коса ни ги претставува есенските трендови и MUST HAVE модни парчиња според неа. Мора да напоменеме дека нејзиниот стил...

Стил на денот 17.10

Денес ви ја претставуваме инфлуенсерката Нина. Нејзините колоритни аутфити, со интересни принтови и јаки бои не освоија. На оваа фотограгија таа дури...

СЛЕДЕТЕ НЕ

5,783FansLike
1,260FollowersFollow
Love Cats

НАЈПОПУЛАРНИ ПОСТОВИ

Заштитна маска од природно цвеќе

Маските освен својата примарна цел да не заштитат од вирусот, полека станаа must have парче во светот на модата. Познатите светски и...

Интервју со Marta Devilish

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?1. Во се сакам спонтаност. На предходниот fashion weekend бев ‘тазе’ тетовирана, истиот тој ден,...

Најдобри пропсови за фотографирање чевли

Има мал милион начини како да се пофалите со фотографија од нови чевли на социјалните медиуми, но доколку сакате тоа да изгледа...

Интервју со инфлуенсерката Дилек Асаноска

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?Во поглед на модни комбинации најчесто носам мои дизајни кои сум ги изработила специјално за...

Интервју со млади бизнисмени – Филип Ангеловски DELTA MKS

Кои се твоите дневни рутини?Обично денот ми започнува со утринско кафе. Првото го пијам со колегите на работа додека спремаме план...