Месечен хороскоп за Октомври

Месецот започнува со особено незгодна нота со Полна месечина во Овен на 1ви Октомври. Да се ​​добие она што го сакате, во овој момент изгледа невозможно, бидејќи владетелот на Овен, Марс, е исто така ретрограден во истиот знак. Гневот е поради тоа што треба да правите компромиси повеќе отколку што сакате или да дадете повеќе отколку што треба. Можеби ќе одлучите дека едноставно не вреди за цената.

Венера се преселува во земната Девица на 2 октомври, каде што ќе остане до 27ми Октомври. За време на нејзиното време во најпродуктивниот и најефикасниот знак, романсата станува многу попрактична. Делата на услуги се љубовен јазик за сите, затоа немојте да се изненадите ако добиете помалку одколку што давате. Ова ќе биде стабилизирачко време за работа и кариера, бидејќи Венера ќе направи прекрасни врски со Јупитер, Сатурн и Плутон – сите во Земјиниот знак Јарец. Очекувајте напредок во текот на неделата на 19 октомври.

Меркур ќе се претвори во ретроградна акција за истражување на Шкорпијата на 13ти Октомври и ќе биде време да ги прецените вашите мисли поврзани со интимноста и финансиите. Можеби повеќе размислувате за вашите проблеми со довербата и како да ги надминете еднаш засекогаш.

Нова Месечина во партнерски ориентирана Вага на 16 октомври е прилично убава – особено за деловните сојузи. Сите оние земјени тројки од владетелот на Вага, Венера, исто така, ќе бидат во сила во ова време, така што ќе сакате да продолжите напред со каква било врска што сакате да ја задржите.

Месецот се затвора со уште една полна месечина – сина месечина – на 31ви Октомври и оваа ќе биде полна со изненадувања. Случувајќи се во Бик, оваа Полна месечина е скоро точно во конјунктот Уран, планетата на ненадејни промени. Сè може да се случи во врска со пари или имот. Очекувајте неочекувано.

ОВЕН

Можеби месецот ќе го почувствувате како никогаш да не го добивате она што го сакате од животот. Полната месечина во вашиот знак на 1 Октомври се случува точно додека Марс е сè уште ретрограден, исто така во вашиот знак се во квадрат Плутон и Сатурн. Ова не е вид на космичка супа што поддржува зелени светла и изливи на сраст. Не, Овен, станува збор за ќорсокаци и сфаќање дека понекогаш треба да се оддалечите од нешто – или некого – за да се вратите себеси. Го имаш ова! Нов почеток на врска е можен на Новата Месечина што ќе се случи на 16 октомври. Се чини дека ова повеќе ги поддржува деловните врски отколку романсата, но ако сте работеле многу на љубовната врска, надевајќи се дека конечно ќе станете ексклузивни, тогаш можеби ќе го добиете токму она што го заслужувате во овој момент. Работата и бизнисот изгледаат неверојатно овој месец! Очекувајте финансиска награда или нова можност во работата втората половина на Октомври.

 Клучни теми за Овен: гнев, фрустрација, ќорсокаци, блокади на патиштата, предавање, храброст, деловно работење, партнерство, посветеност, пари.

БИК

Почетокот на месецот и крајот на месецот за вас ќе се чувствуваат како два различни света. Полна месечина на 1 Октомври е повик за будење. Можеби ќе испуштите цел што сте ја држеле или борба што сте ја воделе и се чини дека повеќе не вреди за вашата енергија. Како што дозволувате ова да се лизне, првично ќе се чувствувате вознемирени за тоа, но потоа ќе почнете да се чувствувате полесно. Ќе сфатите дека ова е траен терет. Венера се вселува во вашата 5-та куќа на романтиката на 2 Октомври, менувајќи ја играта на љубовта кон вас на прекрасен начин. Ако сте слободни, тогаш апсолутно би можеле да запознаете некој нов и да започнете да се забавувате со него или неа. Ако вашето срце е веќе приврзано за некого, ќе видите дека неделата на 19 Октомври носи магија. Исто така, со ретрограден Меркур во вашиот 7-ми дом на партнерството, почнувајќи од 13 Октомври, вие и вашиот партнер конечно би можеле да постигнат договор за стара кадвга. Добро! Меѓутоа, Полната Месечина на 31 Октомври, кога работите навистина стануваат интересни. Оваа Месечина е во вашиот знак и е близу до Уран – планетата на изненадувањата. Веројатно е дека ќе имате емотивен излив кој на некои им изгледа луд, но ве ослободува. Одете со тоа, треба да се случи.

Клучни теми за Бик: предавање, безволност, вознемиреност, ослободување, љубов, романса, дружење, непостојана, нестабилна

БЛИЗНАЦИ

Дома ќе се чувствувате посреќни овој месец, многу повеќе отколку што сте чувствувале извесно време. Чувствата на ред и мир ќе доминираат благодарение на тоа што Венера се сели во вашата 4-та куќа на домот и семејството на 2 Октомври. Ако има некои финансиски одлуки што треба да се донесат за недвижен имот или со семејство, можете да ги очекувате да оди доста добро – особено во текот на неделата на 19 Октомври. Можеби ќе го добиетете наследството или заем за домашен капитал, што го чекавте или можете да откриете дека роднина ви дава дарежлив финансиски подарок. Вашата владејачка планета, Меркур, се претвора во ретроградна во вашата 6-та куќа на Велнес на 13 Октомври, принудувајќи ве да го преиспитате пристапот кон здравствените проблеми. Исто така, ќе треба да ревидирате барем една работна задача. Одвојте време. Кога станува збор за вашиот љубовен живот, ќе има убава можност на Новата Месечина на 16 Октомври. Случувањата поврзани со Вага навестуваат ново партнерство, оваа месечина ќе падне во вашата 5-та Куќа на романтиката, отворајќи светла точка за да запознаете некој нов и започнете врска. Ако веќе сте во врска, тогаш вие и вашиот партнер може да одлучите дека е време да се обидете за бебе. Клучни теми за Близнаците: дом, семејство, недвижен имот, семејни финансии, наследство, романса, деца, креативен потфат

РАК

Полната месечина е на врвот на вашата табела на 1 Октомври. Го започнувате месецот со голем емоционализам поврзан со случувањата во вашата кариера. Можеби ќе почувствувате дека единствениот излез од спорната ситуација е да ја напуштите моменталната позиција. Или, можеби ќе сфатите дека овој пат во кариерата повеќе не одговара на вашите цели и дека е време да откриете што може да биде следно на вашиот професионален хоризонт. Се разбира, ова не мора да биде толку драматично или финално како тоталниот крај. Наместо тоа, можете едноставно да имате фрустрирачки состанок со вашиот шеф или друг соработник. Ух! Вашиот љубовен живот ќе биде сон во текот на неделата на 19 Октомври. Венера ќе биде во вашата 3-та куќа за комуникација, правејќи слатки врски со Јупитер, Сатурн и Плутон, кои се сите во вашиот сектор за партнерство. Разговор со вашиот партнер или значајна одлука што ќе ја донесете ќе има долготрајно и позитивно влијание врз вас двајцата. Одете напред со доверба во оваа област од вашиот живот.

Клучни теми за рак: кариера, шеф, авторитет, пишување, комуникација, договори, романтични одлуки, договори

ЛАВ

Фрустрацијата околу вашите образовни цели може да дојде до израз во близина на Полната Месечина на 1 Октомври. Во комбинација со Марс Ретрограден, можно е да се чувствувате како да сте ја изгубиле својата способност (или интерес) да продолжите да извршувате форма на образование. Алтернативно, можно е да добиете лиценца или сертификат, но немате амбиција за да направите нешто со тоа. Не грижи се тоа е привремена состојба. Ќе го вратите вашето моџо подоцна следниот месец. Финансиите, пак, изгледаат доста позитивно во октомври. Венера се вселува во вашата 2-та куќа на приходите на 2 Октомври и ќе создаде неколку фантастични врски до Јупитер, Сатурн и Плутон, сите во вашиот сектор за работа. Побарајте покачување, втора работа или преземете хонорарна задача. Парите се добродојдени во големи количини! Постои и полна месечина на врвот на вашата табела на 31 Октомври, што сигнализира ненадејна промена во професионално поле. Оди со тоа! Што се однесува до вашиот љубовен живот, Нова Месечина во Вага насочена кон партнерство на 16 Октомври влегува во вашата 3-та куќа на менталната активност. Можеби сте подготвени да донесете одлука за врска со некого.

Подготвени сте Клучни теми за Лав: училиште, диплома, колеџ, учење, готовина, прибирање, работа, смена во кариерата, романтична одлука

ДЕВИЦА

Со тоа што Венера се сели во вашиот знак на 2 Октомври, имате многу што да очекувате овој месец! За почеток, ќе почувствувате наплив на самодоверба и позитивни вибрации, што сигурно ќе ви помогне да ги подобрите вашите заводнички сили. Ако има некој на кого имате фрленооко, треба да испратите сигнал и ќе го/ја добиете нејзината/неговата наклоност! Ако веќе сте во врска, тогаш од вашиот партнер ќе се чувствувате повеќе сакани и посакувани од кога и да било. Всушност, неделата на 19 Октомври ќе добие космички рејтинг со 5 ѕвездички во однос на љубовниот потенцијал. Ова е кога Венера прави прекрасни врски со Јупитер, Сатурн и Плутон – сето тоа во вашата 5-та Куќа на романтиката. Очекувајте страсни прегратки, топли бакнежи помеѓу вас и некој посебен. Бебињата е исто така посебна можност! Ќе се појави нова финансиска можност во близина на Нова Месечина на 16 Октомври. Размислете за усогласување на вашите најдобри таленти со партнерот за да можете  да ги пополните празнините на другиот и да ја максимизирате вашата заработувачка. Клучни теми за Девицата: убавина, љубов, милост, шармантна, романтична, привлечна, магнетна, деца, плодност, пари

ВАГА

На 1 Октомври, полна месечина ќе слета во вашата 7-ма куќа за партнерства. Марс веќе патува ретроградно овде и сигурно ја средивте вашата главоболка поради напнатост во односите. Овој месец, оваа Полна месечина може да ги доведе работите до голема врата. Иако е вистина дека ако сте во мртва врска, можеби ќе ја прекинете врската, тоа не мора да биде така. Наместо тоа, може да одлучите дека нешто за што бесно се борите со вашиот партнер, едноставно не вреди повеќе. Добрата вест е дека Новата месечина ќе падне во вашиот знак на 16 Октомври. Ова сугерира на нов светол почеток во вашиот свет. Се разбира, тоа ќе се поврзе со вашите лични цели, но исто така е сигнал дека може да започне сосема нова врска. Ова ќе биде нешто убаво и ако сте ги криеле своите чувства кон некого, можете успешно да го користите овој лунар за да ги извадите емоциите на отворено. Во другите вести, неочекуван пресврт е можен до крајот на месецот, бидејќи се поврзува со вашиот финансиски живот. Можеби ќе откриете дека должите повеќе даноци отколку што очекувавте, или инвестиција што сте ја направиле може да оди во подобра насока. Полната месечина во вашата 8-ма куќа на споделени ресурси на 31 Октомври ќе биде крајниот момент „да го очекувате неочекуваното“ во врска со парите. Бидете подготвени!

Клучни теми за Вага: тајна љубов, тајна врска, романтични заблуди, стрес во партнерството, раскинување, нов почеток, трошоци

ШКОРПИЈА

Вашиот социјален живот ќе биде извор на неверојатно задоволство овој месец на Шкорпија. На 2 Октомври, Венера се преселува во вашата 11-та куќа на пријателството и времето поминато со пријатели ќе донесе повеќе насмевки на вашето лице и радост на срцето. Додека ова се случува, можно е да загрижувачки здравствен проблем да бара ваше внимание. Можеби не сакате да вложувате енергија во ова, но ако го игнорирате, можно е разгорување. Помеѓу слетувањето на Месечината во вашата 6-та куќа на Велнес на 1 Октомври и Марс кој сè уште патува ретроградно во истиот дел од вашата табела, ќе треба да го решите ова еднаш и засекогаш. Меркур, исто така, се претвора во ретрограден во вашиот знак на 13 Октомври, со што ќе дадете малку поголем напор да ги погодите вашите идеи и пристап кон многу работи. Ревидирањето на вашиот начин на размислување е важно сега и, ако ве привлече пристап кој не ви служи, ќе мора да најдете начин да бидете поотворени. Љубовта и врската ќе ве прави да се чувствувате хаотично и возбудливо на втората полна месечина во месецот, што се случува на 31 Октомври во вашата 7-ма куќа на партнерството. Оваа Месечина е скоро точно споена со Уран, што значи дека едноставно не можете да го предвидите однесувањето на вашиот партнер. Предвидете емотивен излив, но не претпоставувајте дека е негативен. Можеби ќе бидете вистински третирани оваа Ноќ на вештерките.

Клучни теми за Шкорпија: организации, пријателство, хармонија, презентација, работилница, здравје, болест, љубовно изненадување, љубовен шок

СТРЕЛЕЦ

Романтичната врска со некого би можела да достигне точка на кршење во почетокот на месецот. Полната месечина на 1 Ооктомври ќе слета во Овен и вашата 5-та куќа на вистинската љубов, додека Марс, владејачката планета Овен, веќе патува ретроградно во истата област на вашата табела. Внимателно со прашања од срце. Се чини дека се чека крај меѓу вас и некој со кого сте излегувале или сте се забавувале. Забелешка за ова: Ако имате можност да се вратите кај некој што некогаш сте го сакале, тогаш е можно оваа Полна Месечина и Марс Ретроград да ви помогнат да пронајдете резолуција и емотивно исполнување во врската. Сепак, газете внимателно… ова се немирните космички води! Во другите вести, вашата кариера и финансии горат во Октомври! Венера ќе биде на врвот на вашата табела и ќе прави секакви вкусни врски кон Јупитер, Сатурн и Плутон, кои во моментов се во вашата 2-та куќа на парите. Неделата на 19 Октомври е вашето време да побарате покачување или да ги зголемите стапките ако сте самовработени. Вашиот љубовен живот може да биде врел хаос во Октомври, но вашиот џеб ќе биде полн, Стрелец!

 Клучни теми за Стрелецот: кршење на срцето, раскинување, емотивна, чувствителна, унапредување, награда, чест, пари

ЈАРЕЦ

На 1 Октомври, Полната Месечина во вашата домашна 4-та куќа може лесно да ги донесе емоциите на највисокото ниво во историјата. Можеби сте слушнале новости за член на семејство што ве прави екстремно чувствителни … или лути. Исто така е можно зделка за недвижен имот за кој сте се обидувале да се продаде, целосно ќе се распадне. Ако тоа се случи, ќе бидете исклучително вознемирени од целата енергија што ја вложивте во ова, за да бидете разочарани. Можеби е грубо, но ќе се вратите назад. Вие секогаш успевате да се издигнете над вашите околности. Професионалните работи изгледаат неверојатно во близина на Нова Месечина на 16 Октомври, која се наоѓа на врвот на вашата табела. Ова е време да ги активирате целите во кариерата. На 27-ми, Венера и Меркур се преселуваат во овој дел од вашата табела, додавајќи уште поголема поддршка. Романсата може да биде секаде за вас до крајот на месецот. Втората полна месечина паѓа во вашата 5-та куќа на вистинската љубов на 31 Октомври и е тесно поврзана со непостојаниот Уран. Ова може да е моментот кога ненадејно сфаќате дека сте за заљубени во некого. Можете ли да го почувствувате тоа?

Клучни теми за Јарецот: домашна катастрофа, семејни проблеми, преселување, унапредување, награда, чест, ненадејна љубов

ВОДОЛИЈА

Финансиите изгледаат слатко овој месец, Водолија! На 2 Октомври, магнетната Венера се движи во областа на вашата табела поврзана со парите што ги добивате од кој било извор, освен вашата плата. Дополнително на мешавината е што, во текот на неделата на 19 Октомври, Венера прави прекрасни врски со експанзивниот Јупитер, стабилизирајќи го Сатурн и интензивен Плутон. Доходовна финансиска можност веројатно ќе ви се најде преку личност која има голема моќ и авторитет. Ова лице може да побара ваша помош и тоа да остане доверливо. На целите во кариерата им треба одредено калибрирање, сепак, по 13 Октомври кога Меркур ќе се претвори во ретрограда на врвот на вашата табела. Време е да ги преиспитате вашите опции. Романтичните врски, исто така, може да заземат втор план овој месец со Меркур – владетелот на вашиот вистински љубовен сектор – ретрограден. Можно е некој со кој некогаш сте се дружеле да посака втора шанса или некој со кого во моментов излегувате да ве прави среќни додека се обидувате да ги решите целите во кариерата. Ненадејно вознемирување може да дојде во вашиот домашен свет во близина на Полната Месечина на 31 Октомври. Можно е да слушнете новости од роднина кои за оваа личност изгледаат сосема надвор од карактер. Или, можеби ќе откриете дека некој со кој живеете се иселува.

Клучни теми за Водолија: ресетирање во кариерата, професионална конфузија, финансиски поттик, наследство, добродетел, романтична конфузија, домашен хаос

РИБИ

Како што започнува месецот, може да се чувствувате лути на себе за голема финансиска грешка. Полната Месечина на 1 Октомври поминува во Овен и вашата 2-та куќа на приходот и е прилично фрустрирана. Владетел на оваа Полна месечина е владејачката планета Овен, Марс, која во моментов патува ретроградно во истата област на вашата табела. Избрзаната одлука што сте ја донеле во врска со парите, се чини дека предизвикува секакви проблеми. Сè што можете да направите е да се регрупирате, да ги прифатите вашите загуби и да одите напред. Запомнете, секогаш можете да заработите повеќе пари и какво и да биде ова искуство, ќе ве научи на нешто вредно. Љубовта и партнерството се убави за вас во Октомври. Венера се вселува во вашата 7-та куќа на односите на 2-ри и ќе донесе многу хармонични вибрации помеѓу вас и вашиот партнер. Во текот на неделата на 19 Октомври, тој или таа може да ви помогнат да остварите еден од најголемите соништа. Исто така е можно самата посветеност да е ваш сон и ако е така, таа доаѓа! Меркур ќе се претвори во ретрограден на 13-ти Октомври и можно е да имате некои проблеми да бидете во чекор со студиите доколку сте на училиште. Можеби ќе треба да ангажирате тутор што ќе ви помогне да ги надминете блоковите што ги имате. Не грижи се, ќе успее!

Клучни теми за Рибите: финансиска загуба, грешка на финансии, партнерство, посветеност, пријателство, интелектуален блок, повторно учење

ПОВРЗАНИ ПОСТОВИ

Модно патување со „VOYAGE“ на Стефанија Насеска

Откако премиерно ја прикажа во рамки на дваесет и второто издание на Моден Викенд Скопје, познатата македонска дизајнерка ја пресели новата колекција...

FALL ESSENTIALS / MY MUST HAVES!

Девојката со огнена коса ни ги претставува есенските трендови и MUST HAVE модни парчиња според неа. Мора да напоменеме дека нејзиниот стил...

Стил на денот 17.10

Денес ви ја претставуваме инфлуенсерката Нина. Нејзините колоритни аутфити, со интересни принтови и јаки бои не освоија. На оваа фотограгија таа дури...

СЛЕДЕТЕ НЕ

5,783FansLike
1,260FollowersFollow
Love Cats

НАЈПОПУЛАРНИ ПОСТОВИ

Заштитна маска од природно цвеќе

Маските освен својата примарна цел да не заштитат од вирусот, полека станаа must have парче во светот на модата. Познатите светски и...

Интервју со Marta Devilish

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?1. Во се сакам спонтаност. На предходниот fashion weekend бев ‘тазе’ тетовирана, истиот тој ден,...

Најдобри пропсови за фотографирање чевли

Има мал милион начини како да се пофалите со фотографија од нови чевли на социјалните медиуми, но доколку сакате тоа да изгледа...

Интервју со инфлуенсерката Дилек Асаноска

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?Во поглед на модни комбинации најчесто носам мои дизајни кои сум ги изработила специјално за...

Интервју со млади бизнисмени – Филип Ангеловски DELTA MKS

Кои се твоите дневни рутини?Обично денот ми започнува со утринско кафе. Првото го пијам со колегите на работа додека спремаме план...