Вистинското значење на сончогледовата лента

Сончогледот често се појавува како мотив во модата, дали е принт на маица, фустан, детал на обетки, каиш или едноставно сончогледовото поле е одлична локација за фотосесија. Но, дали го знаете значенњето на сончогледовата лента?

Ако на улица, во супермаркет, на аеродром, железничка станица, во јавен превоз или на кое било друго место сретнете лице кое носи лента со сончогледи околу врат – имајте трпение и дајте му предност, бидејќи тоа претставува дека лицето има потреба од дополнителна поддршка заради скриена попреченост или аутизам.
Постои долго време, но ретко кој знае за ова – лицата кои носат лента со сончогледи околу врат, значи дека тие самите или лицето кое го придружуваат имаат скриена попреченост или аутизам.

Тоа значи дека кога во маркет, продавница, чекална, автобус, аеродром, железничка станица или на која било друга јавна површина, ќе сретнете лице што ја носи, треба да бидете трпеливи и да ја сфатите пораката без многу противење, зборување, превртување очи.
Луѓето кои ја застапуаат оваа иницијатива се борат што повеќе институции да ги поддржат, така што вработените ќе ги препознаваат овие лица по лентата и ќе добиваат предност без да мора некому да кажат зошто и да се ставаат во непријатни ситуации.
Оваа иницијатива е поддржана од повеќе организации низ светот, па би било добро да се практикува и кај нас, а бизнисите да им дадат на овие луѓе до знаење дека ја имаат нивната поддршка.

ПОВРЗАНИ ПОСТОВИ

Модно патување со „VOYAGE“ на Стефанија Насеска

Откако премиерно ја прикажа во рамки на дваесет и второто издание на Моден Викенд Скопје, познатата македонска дизајнерка ја пресели новата колекција...

FALL ESSENTIALS / MY MUST HAVES!

Девојката со огнена коса ни ги претставува есенските трендови и MUST HAVE модни парчиња според неа. Мора да напоменеме дека нејзиниот стил...

Стил на денот 17.10

Денес ви ја претставуваме инфлуенсерката Нина. Нејзините колоритни аутфити, со интересни принтови и јаки бои не освоија. На оваа фотограгија таа дури...

СЛЕДЕТЕ НЕ

5,783FansLike
1,260FollowersFollow
Love Cats

НАЈПОПУЛАРНИ ПОСТОВИ

Заштитна маска од природно цвеќе

Маските освен својата примарна цел да не заштитат од вирусот, полека станаа must have парче во светот на модата. Познатите светски и...

Интервју со Marta Devilish

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?1. Во се сакам спонтаност. На предходниот fashion weekend бев ‘тазе’ тетовирана, истиот тој ден,...

Најдобри пропсови за фотографирање чевли

Има мал милион начини како да се пофалите со фотографија од нови чевли на социјалните медиуми, но доколку сакате тоа да изгледа...

Интервју со инфлуенсерката Дилек Асаноска

Како се подготвуваш за Fashion Weekend ?Во поглед на модни комбинации најчесто носам мои дизајни кои сум ги изработила специјално за...

Интервју со млади бизнисмени – Филип Ангеловски DELTA MKS

Кои се твоите дневни рутини?Обично денот ми започнува со утринско кафе. Првото го пијам со колегите на работа додека спремаме план...